Kasulikku teavet linasest kangast
Linakiud on väärtuslik - loodussõbralik ning vastupidav materjal. Tema kiududel on unikaalne antibakteriaalne ja higistamisvastane toime. Lina omadusteks on kanga hingamine, ilus läige ja tugevus. Linane kiud paindub halvasti, see tekitab kangale loodusliku kortsulisuse. Linane kangas imeb hästi niiskust ja kuivab kiiresti. Seetõttu valmistame temast kodus kasutatavaid tekstiile nagu laudlinad, rätikud, voodikatted, padjapüürid, saunatekstiild jne.
Linaseid tekstiiltooteid soovitame pesta pesumasinas rohke veega. Triikida soovitame tagumiselt poolelt kuni.
KOOSdisaini linane kangas pärineb Euroopast ja Venemaalt. Tooted on õmmeldud Eestis.
Veel huvitavaid fakte linase kohta
Linakiudu kasutatakse tööstuslikult kangatööstuses, majade soojustuses, autotööstuses istmete täidismaterjalina, paberitootmises. Kasutatakse ära isegi linakiudude puhastamisel saadud väliskiht, millest valmistatakse pressplaate ning mida tarvitatakse loomadele allapanuks.
Madalama klassi linakiudu kasutatakse mattide, vaipade, nööride, kottide jne tegemiseks. Linakiudu kasutatakse ka rahakupüüride ja sigaretipaberi koostises.
Linane kangas on antibakteriaalne ja higistamisvastane (inimesed higistavad 1,5 korda vähem kui puuvillaseid riideid kandes). Linased riided takistavad gammakiirguse kahjulikku toimet kuni 50% osas ning samuti peegeldab linane kangas päikesekiirguse kogu spektrit. Linane kangas vähendab staatilist elektrit ja absorbeerid ioniseerivat kiirgust.
Jaapanis läbiviidud uuringud näitavad, et kasutades linasest kangast voodiriideid, ei teki voodihaigetel lamatisi. Nahaarstid mujal maailmas soovitavad linaseid riideid ka inimestele, kel on kroonilised nahahaiguslikud seisundid nagu psoriaas, ekseem jne.
Linaseemneid ja külmpressitud linaõli kasutatakse paljude haiguste ja haiguslike seisundite raviks ning leevendamiseks. Linaõli on traditsiooniline puidukaitsevahend ja õlivärvide põhikomponent. Linatooteid kasutatakse näiteks põletushaavadel (ka päikesepõletuse korral), teatud põletike raviks, soolestiku ärrituse ja hingamiselundite ärrituse korral, erinevate nahahaiguste leevendamiseks, kolesterooli alandajana ning ka kasvajate ravimisel.
Linakõrtest saab valmistada ka linapalle, mida spetsiaalsed soojusjaamad kasutavad soojusallikana – linakõrte kütteväärtus 1 tonni kohta on sama kui kivisöel, lisaks on linakõrs kütusena neutraalse süsiniku bilansiga, st kasvades seob süsinikku ja põletades annab ära.
Allikas: Wikipedia